خانه هنر -قطعه پرواز زنبور عسل-سریع ترین قطعه کروماتیک جهان

خانه هنر


قطعه پرواز زنبور عسل-سریع ترین قطعه کروماتیک جهان

توسط fanooos در 11:05 PM روز ۱۳۹۰ پنجم مرداد نوشته شد.

  • آقای پرکار، در مورد قطعه‌ی «پرواز زنبور عسل» (Flight Of The Bumblebee) بیشتر بگویید.

این قطعه ساخته‌ی آهنگ‌ساز معروف دوران کلاسیک، «ریمسکی کورساکف» بوده و تنها تعداد معدودی از نوازندگان در جهان قابلیت اجرای آن‌را دارند. سطح اجرایی این قطعه در جهان سطح یک شناخته شده است یعنی جزو مشکل‌ترین قطعات موسیقی در دنیاست.

  • تاکنون چه هنرمندانی در سطح جهانی این قطعه را  نواخته‌اند؟

از نوازندگان به‌نام جهان که این قطعه را در ساز گیتار اجرا کرده‌اند می‌توان به «ینگین مالمستین»، «جو ساتریانی»، «مایکل آنجلو» و … اشاره کرد. اجرای کلیه‌ی افرادی را که در سراسر جهان توانایی نواختن این قطعه را دارند می‌توان در سایت یوتوب مشاهده کرد.

  • آیا شما در اجرای این قطعه نوآوری هم داشته‌اید؟

انگشت‌گذاری و نحوه‌ی اجرای پوزیسیونی این قطعه به نحوی که اجرا کرده‌ام، برای اولین بار در جهان توسط بنده در گیتار اجرا شده است. با مشاهده کلیه‌ی اجراهای این قطعه از سوی دیگر نوازندگان که در یوتوب موجود است و مقایسه‌ی آن‌ها می‌توانید به این حقیقت برسید که نحوه‌ی حرکت انگشتان روی ساز گیتار به نحوی که من اجرا کرده‌ام از سوی هیچ نوازنده‌ای اجرا نشده است.

  • موسیقی را از چه زمانی آغاز کرده‌اید؟

در ۸ سالگی ساز گیتار را در محضر استاد «آریس دانوخ» از پیشکسوتان موسیقی شهر ارومیه شروع کردم، بعدها در طی سالیانی که گذشت بیشتر خودم به صورت انفرادی و با بهره‌گیری از متدهای روز آمریکا و اروپا و نواختن  قطعات شناخته شده‌ی جهان  و هم‌چنین با الگو قرار دادن اساتیدی چون Al Di Meola  و «آرمیک» و «ینگین مالمستین» یادگیری را ادامه دادم. یادگیری از طریق سی‌دی های اساتید بزرگ آمریکا و اروپا نیز پایه‌های نوازندگی مرا تقویت می‌کردند.

  • تاکنون چه فعالیت‌هایی در زمینه‌ی موسیقی داشته‌اید؟

من ۲۲ سال سابقه‌ی نوازندگی و در مجموع، ‍۱۴ سال سابقه‌ی تدریس گیتار را دارم.  تدریس را از ۱۶ سالگی آغاز کرده‌ام و به مدت ۶ سال قبل از افتتاح آموزشگاه خودم، به تدریس در آموزشگاه‌های شهر ارومیه پرداخته‌ام. هم‌چنین در بیش از یکصد اجرای رسمی در ایران شرکت داشته‌ام و در گروه‌های پاپ، کلاسیک، آذری، فلامنکو، راک و .. نیز به نوازندگی پرداخته‌ام. در سال ۱۳۷۴ با گروه موسیقی سروه (وابسته به انتشارات سروه ) همکاری داشتم و با این گروه به اجرای کنسرت در ارومیه، کرمانشاه، سنندج و مهاباد پرداختم. سپس در سال ۱۳۷۶ در امتحان مربی‌گری درجه ۲ و در سطح مربوطه پذیرفته شدم. در سال ۱۳۷۸ گروه «ماترا» را تاسیس کردم  و در ۱۳۸۲ کتاب «آوای گیتار» را با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چاپ رساندم. در سال ۱۳۸۳ در امتحان مربی‌گری درجه‌ یک قبول شدم و در حال حاضر تنها دارنده‌ی مربی‌گری درجه یک گیتار در غرب کشور هستم. در همان سال آموزشگاه «ملودی» را در شهر ارومیه با رتبه درجه یک هنری و با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاسیس کردم. به‌مدت ۳ سال عضو هیات مدیره‌ی انجمن موسیقی ارومیه بودم و به‌عنوان آهنگ‌ساز با صداوسیمای استان آذربایجان‌غربی همکاری داشتم.

  • آیا آلبوم موسیقی نیز در دست تهیه دارید؟

بله آلبومی با نام «شب مردابی» را در دست تهیه دارم که قرار است در سال جاری به بازارهای موسیقی کشور فرستاده شود.

ر مورد آلبوم «شب مردابی» بیشتر توضیح بدهید.

آلبوم موسیقی «شب مردابی» آلبومی باکلام است که در سبک پاپ تهیه شده و ۸ قطعه‌ی موسیقی در این آلبوم، گنجانده شده‌اند. آهنگ‌سازی ۷ قطعه را خودم انجام داده‌ام و آهنگ‌ساز یکی از قطعات آلبوم، آقای «امین فقیر» بوده‌اند. هم‌چنین ترانه‌ی ۵ قطعه از آهنگ‌های آلبوم «شب مردابی» سروده‌ی خودم است و شاعرانی چون «میدیا معروفی»، «شیرین قاسمی» و «مهدی اسعدی» متن ترانه‌ی سه قطعه‌ی دیگر را سروده‌اند. لازم به یادآوری است که برخی از قطعات از تلفیق سبک‌های پاپ، لاتین، ترنس و بلوز به‌وجود آمده‌اند.

  • در حال حاضر چه فعالیت‌هایی در حوزه‌ی موسیقی دارید؟

از سال ۱۳۸۶ تا به حال عضو شورای فنی موسیقی استان آذربایجان‌غربی بوده‌ام و در صدور مجوزها و بازبینی گروه‌های موسیقی با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همکاری دارم. هم‌چنین به مدت ۱۰ سال به نفع بیماران سرطانی کنسرت اجرا کرده‌ام. (هر سال یک‌بار در جشن گلریزان)
هم‌چنین تمرکز اصلی فعالیت‌های من از سال ۱۳۹۰ در تهران خواهد بود و این فعالیت‌ها شامل نوازندگی در استودیوهای موسیقی و کنسرت‌ها و آهنگ‌سازی است.

  • در چه سبک‌هایی گیتار می‌نوازید؟

می‌توانم بگویم در تمام سبک‌های گیتار متد نواخته‌ام و کنسرت برگزار کرده‌ام، سبک‌هایی مانند: کلاسیک، پاپ، راک، جز فلامنکو و جز. سبک تخصصی من سبک نیوکلاسیک (مادر سبک‌های مدرن) و جز فلامنکو است.

  • به نواختن ساز دیگری به غیر از گیتار مشغول نیستید؟

من فقط گیتار می‌نوازم چون عاشق گیتارم . ولی در نواختن انواع گیتار ( الکتریک، کلاسیک و آکوستیک) تسلط دارم.


| دسته بندی: | ارسال نظر »

ایجاد وبلاگ جدید | گزارش تخلف | نمایش لیست وبلاگ هاجامعه مجازی موسیقی ایرانیان